A legtöbb beszédhibás ember igyekszik leginkább észrevétlen maradni. Rejtőzködik, hogy beszédhibája miatt ne érje őket negatív megítélés. Ám minden vágyuk, hogy felszínre hozzák képességeiket. Vannak, akiknek ez sikerült! Állj be Te is a sorba, a Te döntéseden múlik, hogy melyik sorba kerülsz, a sikeres emberek sorába? (Vagy a rejtőzködők közé.)
Az alábbiakban egy kis kutatómunka eredményeként összeszedtem néhány dadogó sorstársunk rövid sztoriját. Fontos leszögezni, hogy felnőttkorban a dadogás magától már nem tud megszűnni, nem is lehet kinőni, az általam sorra vett hírességek is legkésőbb a felsőfokú tanulmányaik időszaka alatt küzdöttek meg a szindrómával. Ebben a harcban talán a színészeknek kicsit könnyebb dolguk van, hiszen tanulmányaik során számos olyan beszédtechnikai gyakorlati képzésen vesznek részt, melyek mind-mind segítik őket ebben a hosszú és viszontagságos küzdelemben.
Dadogók a színészek és a művészek világából
Bruce Willis – amerikai színész
Szülei válása és a család széthullása jelentette trauma, a fiatal fiúnál dadogás formájában jelentkezett. Középiskolás korában rengeteget csúfolták emiatt kortársai, míg végül a színjátszás megadta számára a kellő önbizalmat és túl tudott lépni dadogásán.
Sir Anthony Hopkins – walesi színész
Nem csupán dadogott, de diszlexiával is küzdött. A tanulás helyett így inkább a művészetek felé fordult. „Teljesen magányos voltam, de nem jókedvemből. Egyszerűn nem tudtam, hogy mi a francot mondjak az embereknek. Szégyenlős voltam. Dadogtam, selypítettem, hebegtem-habogtam." Bruce Willishez hasonlóan ő is a művészetek segítségével próbálta megvalósítani önmagát, és ő is sikerrel járt.
James Earl Jones – amerikai színész
Az amerikai színész, akit leginkább Darth Vaderként ismerhetnek a Star Wars rajongók, de ő volt az Oroszlánkirályban Musafa hangja is, 5 éves korában szinte meg se mert szólalni dadogása miatt. Egészen középiskolás koráig tartott önkéntes némasági fogadalma. Egyik tanára kérésére, minden nap felolvasott egy verset osztálytársai előtt. Ez volt az, ami kiszabadította a beszédzavar okozta frusztrációból.
Scatman John – amerikai jazz zenész és költő
Szerinte a zene „eszköz, melynek segítségével a legnagyobb problémámat a legnagyobb előnyömmé változtattam". 12 éves korában ült először zongorához és a zenetanulás közben rájött, hogy a művészi kifejezésmód kompenzálhatja beszédhibáját. Így is lett, több millió lemezt adott el világszerte.
Lewis Caroll – angol író-költő, az Aliz Csodaországban szerzője
Dadogása éneklés közben nem jelentkezett és kitűnően szórakoztatta közönségét. Az ő korában ez még elvárt társasági képesség volt. Mindez jól párosult azzal, hogy nem félt a közönség elé állni.
Őze Áron – színész, rendező színházigazgató
Vele személyesen is beszélgettem az érintettségéről és elmondta, hogy ő a színművészeti főiskola 2. évfolyama alatt kezdte el egyik tanára segítségével leküzdeni a dadogását. Bár az a bizonyos sorsfordító tárgy csak egyetlen szemeszterig tartott, ez indította meg az akkor közel 4 évig tartó küzdelemben. Jelenleg a normál beszédszituációkban kissé dadog, a színpadon szereplés közben azonban nem. Állítása szerint, ha 15 nappal a premier előtt még beledadog a szerepébe, akkor még nem sikerült neki teljesen az általa megformázott karakter szerepébe bújnia.
Dadogók a történelmi személyek között is voltak
Claudius Cézár
Az elbeszélések alapján gyermekkorában fogyatékkal küzdött. Dadogott és beszéde zavaros volt, ami ráadásul düh vagy stressz hatására rosszabbodott. Ettől függetlenül jó ügyintéző volt, és a Római Birodalom negyedik uralkodója vált belőle.
Winston Churchill – az Egyesült Királyság egykori miniszterelnöke
Bár munkatársai tagadták dadogását, Churchill erről úgy nyilatkozott, hogy akad némi nehézsége a beszéd terén, de gyakorlással próbálja leküzdeni. Sikere köztudott: minden idők egyik legnagyobb szónokává vált. Churchill beszédei a háborús időkben hatalmas inspirációt jelentettek az angolok számára.
Démoszthenész – az ókori Athén államférfija és szónoka
Gyermekkorától kezdve dadogott, artikulálatlanul beszélt. Örökös ellenfele, Aeschines beszédeiben a "Batalus" gúnynéven emlegette őt - az ókori Athénban így nevezték ugyanis a dadogókat. Démoszthenész beszédhibái ellen keményen küzdött: kavicsokat tartott a szájában, futás közben verseket szavalt és a tengerparton hangjával próbálta legyőzni a hullámok morajlását.
A dadogó hírességek példáiból mindannyian erőt meríthetünk, Neked sincs más dolgod, kedves dadogó sorstársam, csak hogy határozd el magad, vedd fel velem a kapcsolatot! Közös erőfeszítésünk meg fogja hozni a kívánt eredményt, azaz a stresszmentes és szabad beszéd élményét.
Fb: Beszédélmény